Jdi na obsah Jdi na menu
 


28. 4. 2014

O rozbité lavičce a jiných věcech

O rozbité lavičce a jiných věcech
 

 

Krátké zamyšlení nad špatným stavem veřejného prostranství a jeho příčinou

 

Kvalita veřejného prostranství a především pak jeho pravidelná údržba byla vždy jakousi bolavou patou našeho města. Věci, s dobrým úmyslem zbudované, tak často díky špatné údržbě ztrácí svoji funkčnost a hodnotu. Nejsou to však věci samotné, které by svoji údržbu trestuhodně zanedbávaly, ale konkrétní lidé, kteří se svým laxním přístupem dopouští této pohromy.
 

Při svých procházkách městem často narážím na neudržovaný či přímo poničený městský mobiliář. Tak například odpadkový koš u kina na ulici Brněnské (pomyslné to výstavní třídě našeho města) je rozbitý už více jak tři měsíce. Pominu-li to, že pravidelná údržba městského mobiliáře by měla být jaksi věcí automatickou, dostal přímý pokyn k jeho opravě vedoucí oddělení komunálních služeb Ing. Václav Drhlík už v měsíci lednu. Jak už je však u tohoto pracovníka zvykem, ani v předposledním březnovém týdnu nebyl tento zcela jednoduchý problém odstraněn. Předpokládám, že problém bude v dlouhé dodávce náhradního dílu. Ostatně, obdobné výmluvy jsem od tohoto pracovníka slyšel po dobu svého starostenského působení vždy, když zadanou práci nesplnil. Stejná situace je na prostranství před nádražní budovou. Lavičky, které by měly sloužit cestujícím, jsou spíše smutným pomníkem neschopnosti odpovědných pracovníků. A několik měsíců také nepěknou vizitkou našeho města. Přitom by stačilo, kdyby jen odpovědní lidé vykonávali svoji práci, za kterou jsou z našich veřejných prostředků placeni.
 

Jedním z důvodů, které vedly k mému odvolání, byla špatná komunikace se zaměstnanci radnice. Nesčetněkrát jsem se také v poslední době dočetl, jak za mého působení odcházeli z radnice ti nejlepší odborníci. Bohužel jsem dosud nepřišel na to, kteří to byli. Ano, chtěl jsem po mnohých, aby svoji práci vykonávali lépe. Snažil jsem se bojovat proti nešvarům, které byly z dob minulých v některých zaměstnancích radnice hluboce zakořeněny. Všechny výtky vždy měly konkrétní důvod, veškeré úkoly měly své opodstatnění. Tušil jsem, že tento přístup nebude populární, do funkce starosty jsem však nastoupil mimo jiné proto, abych zefektivnil práci zaměstnanců města. Často to však byl spíše pověstný boj s větrnými mlýny. Chtěl bych tedy věřit, že ona  nová tvůrčí atmosféra plná porozumění a korektních vztahů nebude pouze návratem k zakrývání neschopnosti některých pracovníků a zneužíván těch schopných. Soudě dle konkrétních poznatků po nástupu nového vedení města však příliš klidné spaní nemám.
Koncem minulého roku se nám díky úsporám v rozpočtu podařilo realizovat rekonstrukci parčíku u kostela. Ti, co tímto dříve strašidelným koutem našeho města procházeli v minulosti, jistě rozdíl na první pohled poznají. Kvalitní dlažba, historizující lampy veřejného osvětlení, nové bezúdržbové kovové oplocení, který svým vzhledem dá navždy zapomenout starému poničenému drátěnému plotu, který už léta neplnil estetickou natož bezpečnostní funkci. Jen ty lavičky bohužel stále chybí. Jejich instalace měla proběhnout začátkem roku. Předpokládám, že bude opět problém v délce dodávky. Nebo jsme se snad už začali řídit starým dobrým heslem, že nejlepší lavička z pohledu údržby je ta, kterou nikdy nepostavíme?

 

  

kos_brnenska.jpg

 

 

  

lavicky_nadrazi.jpg

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář