Jdi na obsah Jdi na menu
 


24. 5. 2014

Nové vedení města odmítá komunikovat

V úvodníku Tišnovských novin č. 4/2014 informoval místostarosta Karel Souček čtenáře novin a občany města o probíhající investici – II. etapě rekonstrukce koupaliště Tišnov. V mimo jiné uvedl následující: „...Pod taktovkou minulého vedení započaly práce v září loňského roku. Záhy bylo zjištěno, že původní rozpočet nebude dostačující, vzhledem k podstatně horšímu stavu dna bazénu oproti předpokladům. Tehdejší vedení města požadovalo po firmě, která realizovala stavbu, nový návrh rozpočtu a ten jim byl předložen v přibližně trojnásobné hodnotě toho původního. Celkově by náklady na rekonstrukci dosahovaly téměř 13 500 000 Kč. Rozhodli jsme se vyhlásit nové výběrové řízení, do kterého se přihlásily firmy nabízející provedení rekonstrukce efektivněji a cenově výhodněji, kdy úspora může být až v řádech miliónů. Přístup předchozího vedení města může vést až k situaci, kdy areál koupaliště nebude připraven na letní sezónu 2014 včas...“. Tato zveřejněná informace se nezakládá na pravdě, dopracování potřebné projektové dokumentace i přípravu nového výběrového řízení v souladu s požadavky zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, započalo bývalé vedení města už v roce 2013. O investici ve výši 13,5 mil se tak nikdy neuvažovalo. Fakt, že zveřejnění výzvy k podání nabídky na tuto podlimitní veřejnou zakázku schválila městská rada na svém zasedání 12. února, tedy pouhé dva dny po zvolení rady nové, je také jasným důkazem toho, že materiál byl připravován v době před odvoláním rady předchozí. Skutečnost, kdy konečná cena za provedení díla je po provedení výběrového řízení prostřednictvím elektronické aukce nižší, než cena projektovaná a mnohdy i odhadovaná, není vzhledem ke zkušenostem z obdobných výběrových řízení na stavební zakázky neobvyklá. Ostatně k zavedení výběrových řízení prostřednictvím elektronických aukcí nás vedla právě snaha maximálně zprůhlednit a především zlevnit veřejné zakázky hrazené z veřejných prostředků. Což se nám také po celou dobu dařilo. V tomto případě činí úspora cca 2 mil Kč, což je bezesporu úspěšný výsledek elektronické aukce, nikoliv nového vedení města. Je třeba také připomenout, že od samého začátku se v projektu II. etapy rekonstrukce koupaliště připravovala obměna stávajícího mobiliáře v projektované ceně cca  550 tis. Kč, která měla být předmětem dalšího výběrového řízení a její financování mělo proběhnout právě z plánovaných úspor po uskutečnění elektronické aukce na hlavní stavební část projektu II. etapy rekonstrukce.

Protože se uveřejněná informace nezakládá na pravdě, požádal jsem dne 10.4. pana místostarostu Součka o poskytnutí informace, tedy vysvětlení výše citovaného tvrzení, včetně podkladů, ze kterých při psaní svého úvodníku čerpal. Přesto, že zákon o svobodném přístupu k informacím dává žadateli právo obdržet odpověď do 15 dnů, do dnešního dne místostarosta Souček vůbec nereagoval. Nejenom, že zveřejněním nepravdivé informace porušil zákon, ale naplno také ukázal, že mu zastupitel a občan města nestojí ani za slušnou odpověď. Opět se tak potvrdilo, že ono zlepšení komunikace, o kterém jsme mnoho slyšeli v únoru tohoto roku, byla jen zástěrka. Skutečným důvodem změny ve vedení radnice totiž byla obyčejná touha po moci a možná také snaha zastavit úspěšné tažení v řízení města předchozího vedení.

Na tomto místě bych chtěl poděkovat všem kolegům z městského zastupitelstva a městského úřadu, kteří aktivně podporovali předchozí vedení v realizaci dříve nemyslitelných projektů, jakým rekonstrukce dosluhujícího areálu krásného tišnovského koupaliště bezesporu je.

 

 

koupaliste.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář